Panel logowania
Login:
Hasło:

Galwanizacja niklem

Strona główna -> Baza wiedzy -> Galwanizacja niklem

Galwanizacja niklem

Nikiel jest srebrnym, błyszczącym metalem. Oprócz wykazywania właściwości ochronnych wzmacnia też estetykę pokrywanych powierzchni. Niklowanie jest również zabiegiem przygotowującym stalowe elementy na dalsze procesy galwanizacji. Stosowany jest on często w parze z chromem, tworząc świetne zabezpieczenie stali. Istnieją również dwa rodzaje niklowania. Pierwszym z nich jest niklowanie elektrotechniczne, a drugim niklowanie chemiczne. Niklowanie elektrotechniczne jest wykonywane przy użyciu prądu. Niklowanie chemiczne natomiast polega na zastosowaniu domieszki fosforu.


Niklowanie jednak nie tylko jest procesem polegającym na pokrywaniu niklem stali, ale też innych stopów miedzi, aluminium i cynku, a także wyrobów z mosiądzu i aluminium. W celach dekoracyjnych używa się niklu do nabłyszczenia powierzchni i nadania jej srebrzystego koloru. Nikiel jest sam w sobie dosyć drogim metalem, więc nie wytwarza się samodzielnie z niego żadnych przedmiotów. Potrafi on im jednak nadawać lustrzany połysk oraz uodparniać nawet na działanie kwasów. Więcej iformacji znajdziesz tutaj

Warto przeczytać

Nikiel jest bardzo ciężki do wyeliminowania. Jest bardzo kłopotliwy i może powodować alergię i uczulenia.

Pełny artykuł: Alergia na nikiel
Jeżeli jesteś wrażliwy na występowanie niklu, powinieneś zwracać uwagę co jeść i unikać produktów, które zawierają więcej tego pierwiastka.

Pełny artykuł: Nikiel w żywności
  Nikiel (symbol: Ni) to pierwiastek chemiczny, który odkryty został w 1751 roku. W układzie okresowym zalicza się do grupy metali przejściowych. Jest on srebrzystobiały, odporny na ścieranie. Nikiel jest wykorzystywany jak

Pełny artykuł: Skup niklu
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów różnorakich, obecnych w otaczającej nas przyrodzie pierwiastków chemicznych jest nikiel.

Pełny artykuł: Nikiel i jego zastosowanie w przemyśle